Nahrávám...

neděle 21. srpna 2011

Recept na pizzu quattro formaggi

Rozhodl jsem se napsat jeden recept na pizzu quattro formaggi, tedy čtyři sýry (fotografie prosím omluvte, nejsou vždy přesně k tématu, např. je vidět kousek salámu, který tam nemá být, ale je to pozůstatek dětské pizzy a přece to nevyhodím :-) )
Co tedy budeme potřebovat.

Na těsto:
250g hladké mouky
150 ml vlažné vody
1/2 kostky droždí (20g)
1/2 kávové lžičky soli
1/2 kávové lžičky cukru
2 polévkové lžíce olivového oleje
1 kávová lžička oregána
těstoplacka
Do vlažné vody nalijeme dvě lžíce olivového oleje, přihodíme 1/2 lžičky cukru a soli. Přihodíme 1/2 kostky droždí a zamícháme, aby se droždí rozpustilo. Toto celé nalijeme do mísy, kde máme připravenu mouku smíchanou s oregánem. Ze všech těchto komponent smícháme těsto. Hněteme nejlépe rukou. Poté co se nám již těsto nelepí na místu, ho rozdělíme na dvě půlky (budou z toho dvě pizzy o průměru cca 30cm) a uděláme z nich malé bochánky. Nečekáme na vykynutí (vykyne nám to až v troubě), vál si vysypeme moukou a položíme na něj jeden bochánek. Rukou z něho uplácáme tlustou nejlépe kulatou placku. Vezmeme váleček a táhneme s ním od sebe po těstu, poté pootočíme (cca o 90 st., nemusí být vždy) a opět válečkem táhneme od sebe, tak aby z toho vznikla nejlépe kulatá tenká placka o průměru 28 - 30 cm. Samozřejmě ne vždy se vytvoří dokonalý kulatý tvar, ale pokud se vejde na plech, tak se to určitě dá sníst. Tuto placku přeneseme na plech (po vzoru itaslkých specialistů by to mělo jít bez problémů přenést, vždyť italští kuchaři s těstem točí nad hlavou, tak pro nás by neměl být problém ho přenést alespoň pár centimetrů na plech). A nyní co na tuto placku.

Budeme potřebovat:
250 ml rajčatového pyré
3 stroužky česneku
1/2 kávové lžičky bazalky
1/2 kávové lžičky oregána
1/2 kávové lžičky soli
5 dkg pazmezánu
5 dkg nivy
10 dkg eidamu
1 hrudku mozzarely nebo hermelín
příprava sýrůnatřená plackaobložená placka
Smícháme rajčatové pyré, česnek, sůl, oregáno a bazalku nejlépe den předem a necháme v ledničce propojit chutě. Na okraji placku potřeme olivovým olejem a nalijeme na ni půlku směsi rajčatového  pyré, dokonale rozetřema po povrchu celé placky, co nejvíce k okrajům. Poté nastrouháme parmezán, nivu a eidam a tím posypeme celý povrch budoucí pizzy, sypeme víc na střed a k okraji méně, aby nám rozteklý sýr nezašpinil plech a okraj pizzy, přeci chceme mít pizzu hezkou a v celku. Navrch dáme na plátky pokrájenou 1/2 mozarelly nebo hermelín. Celé toto ještě posypeme trochou oregána pro chuť a šup s tím do trouby.

Troubu si předem rozehřejeme na 220 st a plech s připravenou pizzou dáme v troubě na nejnižšší místo a pečeme cca 15 min. To samé opakujeme s druhou hroudou těsta.
pizza v troubě



Bylinky, pokud to jde, dávám čerstvé, ale vždy tomu tak není. Někdy také navrch dávám čerstvé rajče pokrájené na plátky. V případě dětí, kteří nemusejí mít rádi nivu či parmezán, tak obvykle volím variantu s kuřecím salámem (ale to už nejsou čtyři sýry).
hotová pizzaPizza - tenké těsto

Dobrou chuť.

pondělí 15. srpna 2011

středa 3. srpna 2011

Dovolená 2011

Dovolenou roku 2011 jsem opět trávili v Čechách. Počasí vypadalo spíše na podzim než léto.

pátek 10. června 2011

Stavba schodů

Po loňské akci pískoviště, letos začíná akce schody 2011. Přípravy jsou již v plném proudu. Barva bude shodná s pískovistěm, aby se na zahradě vytvořil jednotný koncept.

Takže nejprve bude vytvořena opěrná zeď kvůli svahu, který by se hrnul na nové schody. Budou použity okrasné štípané tvarovky, které budou spojeny betonářskou ocelí se stávající zdí. Zeď bude odizolována pomocí nopové fólie od ostatní zeminy.
Potom budou do země vloženy zemní vruty na které bude položena 40mm překližka z břízy, která bude opatřena nátěrem Tikkurilla Wood Oil v barvě TVT5055, stejně jako je na pískovišti, která bude tvořit vlastní schody. Pod schody by měla přijít mulčovací tkanina a na ni mulčovací kůra z důvodu zabránění prorůstání trávy. Celý pracovní postup bude doufám zdokumentován a opět kvalitně popsán.

pátek 20. května 2011

Jména a jejich význam

Filip
Svátek: 26. 5.
Původ:řecký
Význam jména: Toto jméno je složeno z řeckých slov philos a hippos a jeho význam je tedy "milovník koní".
Variace jména: Fíďa, Fíla, Fífa, Filípek...
Poznámka: V zahraničí se většinou na začátku užívá původní "Ph" (např. Philippe, Philip), v Maďarsku má toto jméno podobu Fulop.

Petra
Svátek: 17. 8.
Původ: řecký
Význam jména: Ženská podoba k Petr. Jméno pochází z řeckého slova pétrá - "skála". Někdy se udává také jako překlad aramejského jména Kéfas, Kepfa, což ovšem opět znamená "skála". Význam tedy je "skála", "skálopevný(á)" nebo "muž (žena) pevný(á) jako skála".
Variace jména: Péťa, Petruška, Peťka, Petulka, Peťulka, Petrunka, Petunka, Peťunka, Petruše , Petrana

Jan
Svátek: 24. 6.
Původ: hebrejský
Význam jména: Jedná se o osamostatnělou zkrácenou podobu německého jména Johannes, které má původ v hebrejském jménu Jochánán. Toto jméno je složeno ze slov Jahve "Bůh" a chanan "smilovat se". Význam jména je tedy "Bůh je milostivý".
Variace jména: Jenda, Jeník, Janík, Jéňa, Jano, Janeček, Janek, Honza, Honzík
Poznámka: Latinsky Joanes, německy Johannes (zkráceně také Johhan nebo Hans), anglicky John, Johny nebo Jack, francouzsky Jean, španělsky Juan, italsky Giovanni, maďarsky János, polsky Janusz, slovensky Ján.

Hana
Svátek: 15. 8.
Původ: hebrejský
Význam jména: Základem je hebrejské jméno Jochánán, Toto jméno je složeno ze slov Jahve "Bůh" a channá(h) "milost, smilovat se". Význam jména je tedy "Bůh je milostivý".
Variace jména: Hanka, Hanička, Hančí, Hanča, Handa, Haninka, Hanuška, Hanulka...
Poznámka: Ze stejného základu vycházejí další jména jako např. Anna, Jana, Johana atp.

Michala
Svátek: 19. 10.
Původ: hebrejský
Význam jména: Ženská podoba k mužskému jménu Michael (Michal). Biblické jméno vycházející z hebrejského Mi-cha-él. V překladu znamená "(kdo je) jako Bůh" nebo "podobný Bohu".
Variace jména: Míša, Miška, Mišák, Míšenka, Michalka
Poznámka: Rusky Michalina, maďarsky Mihaéla, francouzsky Michelle (Mišel).

neděle 1. května 2011

Mazurky

Tradiční výlet na Kunětickou horu, který již dobré tři roky neprovozujeme, jsme letos nahradili výletem na Mazurovy chalupy.

[nggallery id=40]

pondělí 21. února 2011

Fíďův maškarní rej na cvičení

Šel opět za Shreka. Kdo by ho nepoznal, tak koukejte po uších.

[nggallery id=38]